Biblioteka – skarbnica bogactw

Pierwsza biblioteka na ziemiach polskich powstała w 1747 roku. Została ona założona przez braci Załuskich i była pierwszą biblioteką narodową w Europie. W tamtym okresie była ona niezwykle ważna. Czy w XXI wieku biblioteki odgrywają równie dużą rolę?

W obecnych czasach przez upowszechnienie się e-booków czy audiobooków, znaczenie bibliotek nieco zmalało. Ludzie wybierają raczej możliwości, które są proste i szybkie jak m.in. odsłuchanie danej książki. Jednak biblioteka to nie tylko „wypożyczalnia książek”, ale także ośrodek kultury. Organizowane są w niej spotkania autorskie, a także różne wydarzenia zachęcające do zaangażowania się w życie kulturalne danego miasta czy wsi. Nie od dziś także wiadomo, że w zbiorach bibliotek często kryją się prawdziwe skarby, które (o dziwo) nie zawsze są dostępne w internecie. Szeroka gama utworów, jaką aktualnie posiada większość tych zacnych instytucji jest kartą przetargową w sporze o czytelników.

Oprócz wyżej wymienionych zalet, jest jeszcze jedna rzecz, która wpływa na to wyjątkowe miejsce, a mianowicie nastrój. Atmosfera domu książek zawiera w sobie jakiś magiczny element, który kusi zwykłych ludzi do zatracenia się w otchłani półek, uginających się pod ciężarem wiedzy i doświadczenia.

Pamiętajmy, że biblioteki zawierają w swoich kolekcjach naszą spuściznę narodową, dlatego warto je czasem odwiedzić.

Dodaj komentarz