Dlaczego WARTO czytać książki?

Wiele osób mówi, że czytanie książek sprawia, że jesteśmy mądrzejsi, poszerzamy swoje horyzonty czy miło spęczamy czas. Czy te ogólne sformułowania tak naprawdę ukazują korzyści, jakie możemy czerpać z czytania? Myślę, że nie do końca, dlatego w tym artykule pochylę się nad tym tematem.

Poznajemy frazeologizmy

Dzięki nim możemy zrozumieć przekaz większej ilości tekstów czy wypowiedzi, niektórych ludzi. Na przykład, aby zrozumieć zdanie „Matematyka jest dla Piotrka piętą Achillesa”, należy najpierw znać wyrażenie „pięta Achillesa”, które wywodzi się z mitologii greckiej.

Książki rozwijają wyobraźnie

Na pierwszy rzut oka może się nam wydawać, że wyobraźnia przydaję nam się tylko do ubogacania naszych marzeń, jednak to nieprawda. Dzięki rozwiniętej wyobraźni stajemy się bardziej empatyczni, a także możemy łatwiej nauczyć się technik poprawiających koncentrację np. technika pomarańczy 🍊 .

Pozwalają nam zapomnieć o codzienności

Można wierzyć lub nie, ale czytanie jest jedną z lepszych metod na odcięcie się od świata zewnętrznego. W momencie zagłębiania się w lekturę razem z bohaterami przeżywamy ich przygody, dzięki czemu nie skupiamy się na otaczających nas kłopotach.

Uczą myślenia

Cechę tę mają szczególnie kryminały, ponieważ czytelnik sam może próbować rozwiązać nurtującą go zagadkę albo wysnuć ciekawą hipotezę na temat danej postaci, przez co uczy się łączyć fakty oraz staje się bardziej spostrzegawczy.

Pomagają nam rozwiązywać nasze problemy

Każda książka to przemyślenia innego człowieka, który zawiera w niej swoje pomysły, plany czy doświadczenie. Czytając, możemy poznać wiele perspektyw, które później mogą nam pomóc w dokładnym przeanalizowaniu trudnych sytuacji w naszym życiu.

Ćwiczą mózg

Czytanie książek poprawia przede wszystkim naszą pamięć, a mózg wolniej się starzeje. Podczas spotkania z lekturą tworzą się także nowe połączenia neuronalne.

To tylko 6 z wielu argumentów przemawiających za tym, że czytanie książek to coś wyjątkowego, czemu warto poświęcić chwilę czasu. Jeżeli zaczniesz czytać już dziś, sam poznasz, ile jeszcze korzyści możesz osiągnąć przez taką z pozoru błahą czynność.

Dodaj komentarz